چطور لرزش صدایمان را در زمان سخنرانی برطرف کنیم؟

چطور لرزش صدایمان را در زمان سخنرانی برطرف کنیم؟

چطور لرزش صدایمان را در زمان سخنرانی برطرف کنیم؟

آیا زمانی که در برابر جمع صحبت می کنید، صدایتان می لرزد؟

به دلیل لرزش صدایتان تلاش کردید که کمتر در مجامع صحبت کنید؟

به خاطر لرزش صدایتان نتوانستید به جایگاه های مورد نظرتان در حیطه شغلی خود برسید؟

لرزش صدای شما باعث خجالت و ناراحتی و دلسردی شما شده است؟

احساس می کنید، لرزش صدای شما به دلیل اعتماد بنفس پایین شما می باشد؟

حق و حقوق شما به دلیل لرزش صدایتان ضایع شده است؟

لرزش صدایتان شما را از جمع های تخصصی که حق شما است دوره کرده است؟

احساس می کنید که لرزش صدایتان در زمان سخنرانی شما را در نظر دیگران فردی بی تسلط و غیر حرفه ای نشان داده است؟

اگر تمام این احساسات، افکار و شرایط را دارید، مطمن باشید این مقاله برای شما نوشته شده است.

در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که

شما تنها نیستید.

افراد زیادی در سرتاسر دنیا وجود دارند که دارای مشکل لرزش صدا در زمان صحبت در جمع و سخنرانی هستند.

لرزش صدا به دلایل زیادی در زمان صحبت در جمع رخ می دهد که برای هر فردی ممکن است یک یا چندین دلیل را شامل شود.

 

 

دلایل لرزش صدا

 • استرس زیاد باعث لرزش صدا می شود.

یکی از علایم استرس و اضطراب زیاد در زمان صحبت، تپش قلب و تند شدن ضربان قلب هست. این باعث می شود که کلمات، تکه تکه و به صورت شکسته شده بیان شوند. همین نوع بیان کلمات باعث می شود، استرس فرد، دوچندان شود و صدایش بیشتر بلزرد.

 • نداشتن نفس کافی

افرادی که در زمینه تئاتر و نمایش کار می کنند روی تنفس خود بسیار کار می کنند. به همین دلیل در زمان نمایش و ادای حرکات در حین صحبت، صدایشان نمی لرزد.

شما هم اگر می خواهید در زمان سخنرانی نفس کم نیارید، لازم است تمرینات نتفسی را انجام دهید که در ادامه برایتان شرح داده ایم.

 • عدم تسلط بر محتوا

یکی از دلایل داشتن استرس در زمان صحبت در جمع و سخنرانی و در نتیجه لرزش صدا، عدم تسلط بر محتوا می باشد. در زمان صحبت، لازم است آنقدر بر محتوایتان تسلط داشته باشید که فقط به اجرایتان بپردازید و دیگر درگیر فراموشی مطالب نباشید.

برای تسلط بر محتوا و عدم فراموشی مطالب به لینک زیر مراجعه کنید.

چطور محتوای سخنرانی را فراموش نکنیم؟

 • نداشتن تمرین کافی

سخنرانی و صحبت در جمع نیز مانند هر مهارتی، نیاز به تمرین و ممارست دارد. همانطور که در مقاله مسیر عصبی، بیان شد، برای مسلط شدن به یک مهارت و کسب اعتماد بنفس در آن، لازم است مسیر عصبی انجام آن مهارت در ذهن قطورتر شود. انجام تمرین های قبل از سخنرانی به ذهن شما این باور را می دهد که من یک یا چندین بار این کار را انجام داده ام. پس دیگر جایی برای ترس و استرس وجود ندارد. و دقیقا فرق بین افراد موفق و ناموفق همین جا است. افرادی که تمرین و پشتکار بیشتری دارند راحت تر در شرایط بحرانی خودشان را نشان می دهند.

این مقاله را هم بخوانید: ۹ کاری که قبل از سخنرانی لازم است انجام دهید.

 • اعتماد بنفس پایین

یکی از دیگر از دلایل استرس در سخنرانی و لرزش صدا، نداشتن اعتماد بنفس کافی می باشد. به هر دلیلی ممکن است اعتماد بنفس فرد در زمان صحبت در جمع پایین باشد. یکی از دلایل آن عدم تمرین کافی و قرار نگرفتن در شرایط مشابه هست. فردی که خود را با شرایط جدید وفق نمی دهد و سعی در سازگاری برای قرار گرفتن در شرایط جدید نمی کند، نمی تواند تجربه ها و چالش های افراد با اعتماد بنفس را داشته باشد. بر عکس، فردی که چالش های جدید را تجربه می کند و زمان هایی که دیگران صحبت نمی کنند، او صحبت می کند، به تدریج اعتماد بنفس او افزایش می یابد.

چرا صدای لرزان یکی از نگرانی های افراد می باشد؟

همان طور که می دانید، ما ابتدا بر اساس ویژگی های ظاهری و بصری خود، در معرض دید و قضاوت قرار می گیریم. بر اساس قانون ۳۰ ثانیه، افراد در همان ۳۰ ثانیه اول شما را در ارتباطات قضاوت می کنند. اگر در همان ابتدای صحبت، صدایتان بلرزد، قطعا همراهی مخاطب را از دست خواهید داد و اعتبار سخنرانی شما کاهش می یابد.

و دقیقا افرادی که دارای استرس هستند، از آن جایی که برخی از ان ها درگیر قضاوت دیگران هستند، در همان لحظه با دیدن واکنش های افراد بعد از لرزش صدا، نگران تر می شوند و استرسشان افزایش می یابد.

قطعا هیچ فردی علاقه ای ندارد که فقط با لرزش صدا، اعتباری که در طول سال ها ساخته است را از بین ببرد.

افراد زیادی وجود دارند که با وجود تسلط کافی بر محتوایشان، فقط به دلیل اینکه مهارت کنترل استرس و صداسازی و تنفسی را انجام نداده اند، در زمان صحبت در جمع  سخنرانی نمی توانند آن گونه که باید خود را نشان دهند و این موضوع باعث می شود که به دلیل شکست هایی که در ذهنشان ثبت می شود، دیگر به صحبت در جمع نپردازند و نتوانند تمام توانایی هایشان را ارائه دهند.

بنابراین اگر دارای این مسئله هستید، به شما پیشنهاد می کنیم راهکارهای زیر را انجام دهید.

 

راهکارهای کنترل لرزش صدا در زمان سخنرانی

 • انجام تمرینات تنفس دیافراگمی

یکی از تکنیک هایی که نه تنهابرای کنترل لرزش صدا، بلکه برای سلامتیتان ضروری است، تنفس دیافراگمی و شکمی است. برای انجام تنفس دیافراگمی لازم است همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، دم را از طریق بینی و بازدم را از طریق دهان انجام دهید. تفاوت این نوع تنفس، با تنفسی که الان انجام می دهید این است که هوا از طریق دهان وارد بدن  می شود و دیافراگم باز می شود و سپس از آن به سمت بالا و از شش ها و بعد از دهان خارج می شود.

اگر می خواهید بدانید که صحیح تنفس کرده اید یا خیر، به تکان خوردن شانه هایتان توجه کنید. در تنفس دیافراگمی، شانه هایتان نباید تکان بخورد. بلکه فقط شکمتان در زمان دم، رو به جلو و پر از هوا می شود ودر بازدم خالی می شود.

 • آهنگ خوانی

می توانید هر آهنگی را که به آن علاقه دارید هر زمانی در روز بخوانید. با انجام این تمرین مخصوصا قبل از سخنرانی، برد صدای شما بیشتر می شود و صدایتان باز می شود. همچنین باعث می شود از لرزش صدای شما کاسته شود.

 • روخوانی از کتاب

یادتان می آید در زمان مدرسه از روی کتاب با صدای بلند می خواندیم؟

یکی از تمرینات صداسازی برای تقویت صدا و کاهش لرزش صدا در زمان صحبت در جمع و سخنرانی، این است که متنی را باصدای بلند روخوانی کنید. در زمان خواندن متن به حالات چهره و لحن خود نیز دقت کنید. سعی کنید با توجه به متن، لحن و تن صدایتان را تغییر دهید.

 • روی عزت نفس خود کار کنید.

افراد زیادی را دیده ام که به دلیل اینکه خودشان را دوست ندارند و برای خود ارزشی قائل نیستند، نمی توانند توانایی های خود را آن طور که شایسته است در معرض نمایش قرار دهند.

عزت نفس، یکی از کلیدی ترین جز اساسی وجودی انسان است که در صورت نبود آن در فرد، تجربه ها و شکست های بدی را متحمل می شود.

پیشنهاد می کنم مقاله عزت نفس را مطالعه کنید.

 • قضاوت را کنار بگذارید.

یکی از دلایلی که افراد دچار استرس در سخنرانی می شوند این است که درگیر قضاوت های دیگران هستند. قطعا مخاطبین شما می تواند هر گونه برداشت و عکس العملی در زمان صحبت شما داشته باشد و باز هم قطعا شما نمی توانید رفتار دیگران را کنترل کنید. بنابراین فکر اینکه آن ها را تحت کنترل خود قرار دهید را از سرتان بیرون کنید. شما هر چه هستید الان در بهترین وضعیت هستید. فکر به قضاوت های دیگران باعث تشدید استرس و احتمالا لرزش صدا در شما می شود. پس به فکر هایی که دیگران از اجرای شما دارند به هیچ وجه فکر نکنید.

 • مدیریت بحران را یاد بگیرید.

یکی از مهارت های نرم که لازم است همه آن را بیاموزند، مدیریت بحران هست. یکی از بحران هایی که سخنرانان درگیر آن هستند، اتفاقات غیر قابل پیش بینی چون قطع برق، خرابی صدا و تصویر و هر گونه ابزار سخنرانی در اجرا هست. برای این منظور لازم است از قبل تمام ابزارهای سخنرانی را بررسی کنید و از صحت آن ها مطمئن شوید. می توانید برای برخی از ابزارها مثل دستگاه پرزنتر، لپ تاپ و … چندین قطعه داشته باشید. حتی با وجود همه بررسی ها، ممکن است موارد غیر قابل برنامه ریزی اتفاق بیفتند. در این شرایط اولین فردی که لازم است خونسردی خود را حفظ کند، شما هستید. در این شرایط لازم است از قبل پلن های B و یا C داشته باشید و بدانید در هر موقعیتی چه اقدامی را انجام دهید. در نتیجه همچنان فرمان دست شما است و به راحتی به اجرای خود ادامه می دهید.

 • یادتان باشد که شما تنها نیستید.

یکی از دغدغه های افرادی که صدایشان در زمان سخنرانی می لرزد این است که فکر می کنند فقط خودشان در گیر این مسئله هستند. اما تمام افرادی که روی این مسئه کار نکرده اند دچار لرزش صدا هستند وفقط با آگاهی و تمرین و می توانید این مسئله را براحتی برطرف کنید.

 • دست از نگرانی بردارید.

تحقیقات نشان داده است هر چه شما به موضوعی بیشتر فکر کنید، آن موضوع بیشتر برایتان رخ می دهد. این دقیقا همان قانون جذب از کائنات می باشد. افراد خوشبین روزبه روز حال و اوضاعشان بهتر از دیروز می شود. هر چقدر شما به لرزش صدا در زمان سخنرانی فکر کنید، در واقع دارید تصویری منفی درحال صحبت با صدای لرزان را در ذهنتان ایجاد می کنید.

 هر چیزی در جهان دو بار خلق می شود. بار اول زمانی که در ذهنتان آن را به تصویر می کشید و بار دوم زمانی که در عمل آن را در دنیای واقعی به عینیت در می آورید. زمانی که شما تصویر منفی از خود در زمان صحبت و سخنرانی (یعنی صحبت همراه با لرزش صدا) ایجاد کرده اید، قطعا در زمان صحبت و سخنرانی آن را به عینیت در می آورید.

 • ادای افراد با عتماد بنفس را دربیاورید.

همانطور که در مقاله عادت، چرخه ایجاد رفتار را شرح دادیم، هر رفتاری از یک احساس و هر احساسی از یک فکر ناشی شده است. برای اینکه از چرخ ترس و استرس ناشی از صحبت در جمع و در نتیجه لرزش صدا خلاص شوید، لازم است یک جایی از این چرخه را قطع کنید. این چرخه زمانی قطع می شود که رفتارتان تغییر کند.

شما می توانید ادای افرادی را دربیاورید که از صحبت در جمع نمی ترسند و اعتماد بنفس بالایی دارند. بعد از مدت کوتاهی متوجه می شوید که دیگر احساس و فکر منفی و نشانه ای از ترس در شما وجود ندارد. و به دلیل اینکه در ذهنتان تاریخچه خوشایندی از صحبت در جمع ساخته اید، بار بعدی و بارهای بعدی براحتی و با اعتماد بنفس بیشتری می توانید در مقابل جمع صحبت کنید.

 • خودتان را برنده بدانید.

قبل از شروع سخنرانی دائما تصویر ذهنی مثبتی از خودتان ایجاد کنید و به خودتان بگویید من می توانم و در زمان اجرا بهترین خودم را به نمایش می گذارم.

باور کنید تصویر سازی ذهنی معجزه می کند و شما را به تمام آنچه می خواهید می رساند و بر عکس تصویر سازی ذهنی منفی تمام نخواسته هایتان را برای شما به ارمغان می آورد. از آن جایی که هیچ انسان عاقلی دنبال ناخواسته هایش نیست، پس تصویر سازی ذهنی مثبت را جدی بگیرید.

 • آب زیاد بنوشید.

یکی از تکنیک هایی که برای بهتر شدن صدا می آموزید این است که هر چقدر می توانید آب بنوشید و حداقل آن ۸ لیوان در روز است. البته که بیشتر از آن برای یک سخنران بسیار پرفایده است. وقتی آب زیاد می نوشید در زمان سخنرانی و صحبت در جمع دیگر گلویتان نمی خشکد و حنجره شما براحتی به کار خود ادامه می دهد. نوشیدن آب کافی در عملکرد شما به صورت کلی بسیار تاثیرگذار است.

 • صدایتان را گرم کنید.

تابحال برایتان اتفاق افتاده است که قبل از اینکه بدنتان را گرم کنید، سراغ ورزش های سنگین برودی و بعد از آن دچار درد در عضله هایتان شوید؟

درست است. حنجره و دستگاه صوتی شما نیز مانند هر ماهیچه ای لازم است قبل از کار شدید و پر قدرت، گرم  و ورزیده شود تا بتواند ساعت های زیاد برای شما براحتی و بدون لرزش و هیچ گونه ناراحتی کار کند.

بنابر این صدایتان را قبل از شروع سخنرانی با انجام آواهایی مثل (نِی نِی نِی)، (آ، آ، آ)، (مام، مام، مام) و سایر آواهای صداسازی گرم کنید و بعد با خیال راحت به سخنرانی خود بپردازید.

تمرینات و راهکار های فوق را انجام دهید و بعد از مدتی متوجه می شوید که دیگر اثری از لرزش صدا در شما وجود ندارد و چقدر برای صحبت در جمع و سخنرانی اشتیاق دارید.

من سمیه اسدبیگی هستم. کارشناس مهندسی کامپیوتر و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران، مدرس فن بیان، سخنرانی و بهبود فردی در این وب سایت آموزشی قصد دارم آموزش هایی را در اختیار افراد قرار دهم که بتوانند مهارت های کلامی، غیر کلامی و ارتباطی خود را ارتقا دهند.

جادوی کلام
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *