۹ کاری که لازم است قبل از سخنرانی انجام دهید.

۹ کاری که لازم است قبل از سخنرانی انجام دهید.

 

بگذارید صحبتم را با این جمله از آماندا ویکرز آغاز کنم.

 

آماده نشدن برای چیزی آماده شدن برای شکست است.

یکی از اشتباهاتی که برخی از سخنرانان دارند، این است که فکر می کنند به دلیل اینکه مدت هاست سخنرانی کرده اند، نیاز به تمرین ندارند. اما تجربه ثابت کرده است، همین افراد وقتی کمی تمرین می کنند متوجه می شوند که نیاز به اصلاح در متن سخنرانی و یا حتی اجرایشان دارند.

یکی از دلایل مهمی که لازم می دانیم قبل از سخنرانی تمرین داشته باشید، این است که ذهن انسان با داشتن تمرین آماده می شود و احساس آرامش بیشتری کسب می کند.

به افرادی که استرس بیشتری دارند، توصیه می کنیم، حتما قبل از سخنرانی، بارها و بارها تمرین کنند.

۹ کاری که لازم است قبل از سخنرانی انجام دهید:

  • کشیدن نمای کلی از محتوای سخنرانی

برای هر کاری، لازم است ابتدا طرح و نقشه کلی آن کار را بدانیم و بعد، سراغ موارد جزیی تر آن برویم. بنابراین برای تدوین محتوای سخنرانی، ابتدا باید بدانید چه می خواهید بگویید. یعنی موضوع و هدف سخنرانی را برای خود تعیین کنید.

بعد از اینکه موضوع و هدف سخنرانی را تعیین کردید، حال یک نمای کلی از صحبت هایتان را روی کاغذ بیاورید و سعی کنید به مرور زمان به آن شاخ و برگ دهید و موضوعات را ریزتر کنید.

برای این کار می توانید از نقشه ذهنی استفاده کنید.

پیشنهاد می کنم مقاله چطور نقشه ذهنی بکشیم، را مطالعه کنید.

  • در زمان تدوین متن سخنرانی، آن را در ذهن خود اجرا کنید.

یکی از کارهایی که شخصا برای تدوین متن سخنرانی انجام می دهم، این است که هر چیزی که قصد دارم در زمان سخنرانی بگویم را با خود مرور می کنم و خود را در همان صحنه اجرا میبینم. این شیوه به شما کمک می کند، کمتر نیاز به اصلاح و بازبینی داشته باشید.

  • تمرین آینه ای

یکی از تمرینات بسیار مهمی که به شرکت کنندگان می گویم این است که اجرای خودتان را ببینید. این مشاهده می تواند از طریق آینه و یا فیلم گرفتن از خود در زمان تمرین سخنرانی باشد. این تمرین به شما کمک می کند زبان بدن خود را در حین اجرا به وضوخ ببینید و مانند یک ناظر به نقد خود بپردازید. اینکه آیا در زمان صحبت، حرکات دست، چهره و به وصورت کلی، زبان بدن شما با بیان و لحنتان سازگار هست یا خیر. اینکه چهره شما لبخند دارد یا عبوس هستید. اینکه چطور ایستاده اید، آیا در زمان اجرا دائما پاهای خود را تکان می دهید یا صاف ایستاده اید؟ اینکه شانه هایتان خمیده است یا صاف ایستاده اید؟

همه این موارد را می توانید قبل از اجرا خودتان ببینید و موارد نامطلوب را اصلاح کنید.

فراموش نکنید، بهترین ناظر و نقاد، خود خود خودتان هستید. پس این تمرین را جدی بگیرید و حداقل یک بار هم که شده آن را برای خودتان اجرا کنید.

  • تمرین در برابر دیگران

یکی دیگر از تمرینات پرفایده این است که در مقابل دیگران به صورت پایلوت اجرا کنید. ترکیب تمرین قبل و این تمرین، نتایج خوبی به همراه دارد. چرا که در تمرین قبل، ممکن است مواردی از سمت شما چشم پوشی شود؛ اما از دید دیگران بهتر است که اصلاح شود.

این تمرین را می توانید در مقابل افرادی که با آن ها نزدیک تر و راحت تر هستید انجام دهید.

  • مراقب واگویه های خود باشید.

این موضوع در عملکرد ما بسیار اهمیت دارد. بسیاردیده ام افرادی را که با وجود تمرین های زیاد، باز هم افکار منفی در ذهنشان می پرورانند که درسته تمرین کردم، اما می دانم باز هم می روم و سخنرانی را خراب می کنم.

زمانی که این صحبت ها را از این افراد می شنوم یاد شخصیت گلام در کارتون گالیور میفتم.

یادتان باشد، بیشترین تاثیر روی ذهن و روان ما توسط همین واگویه ها و صحبت های درونی خویشتن است. مادامی که در ذهن خود افکار منفی می پرورانید، در حال ایجاد همان افکار منفی در دنیای واقعی هستید. دارید به دنیا می گویید که این شرایط وافکار منفی را برای من نشان بده. این بدترین کاری است که در حق خود می کنید.

قبل از سخنرانی و حتی در حین سخنرانی مراقب باشید که چه افکاری را در ذخنتان عبور می دهید. برای اینکه بتوانید در حین سخنرانی و لحظاتی قبل از سخنرانی تفکر مثبتی نسبت به خودتان و اجرایتان داشته باشید، لازم است آن را تمرین کرده باشید.

تفکر و تصویر سازی ذهنی مثبت را فراموش نکنید. تصویر سازی ذهنی مثبت معجزه می کند. همیشه این تمرین نیست که شما را به موفقیت می رساند. بلکه تصویر سازی ذهنی مثبت نیزبه تمرین های شما جان می بخشد و نیروی محرکه خوبی برای کارهایتان می شود.

  • صدایتان را گرم کنید.

تا بحال شده قبل از انجام یک ورزش سنگین، بدنتان را گرم نکرده باشید و در حین اجرای حرکات ورزشی سنگین اذیت شده باشید؟ حنجره شما نیز مانند هر ماهیچه ای نیاز دارد که ورزیده شود. حال اگر قبل از سخنرانی صدایتان را گرم نکنید، نمی توانید ساعت ها و حتی مدت زمان کم صحبت کنید.

  • سالن و تجهیزات را بررسی کنید

یکی دیگر از اشتباهات سخنرانان این است که به گفته های برگزار کننده سالن اعتماد می کنند و خودشان به بررسی مجدد تجهیزات صوتی، تصویری، لپ تاپ، پرزنتر و … نمی پردازند. و به همین دلیل در برخی از سخنرانی ها دائما درگیر خرابی دستگاه ها و یا عدم اتصال دستگاه ها با هم می شوند.

همانطور که می دانید، مخاطب به سالن سخنرانی می آید که بهترین اجرا را از سخنران ببیند و چنانچه خرابی بابت عدم بررسی قبل از سخنرانی توسط شما رخ دهد، اعتمادش را نسبت به شما و تیم برگزاری سخنرانی از دست می دهد و این دقیقا به اعتبار شما خدشه وارد می کند.

بنابراین روز های قبل و ساعاتی زودتر در سالن حاضر باشید و از دستگاه هایی مثل لپ تاپ، پرزنتر، ضبط صدا و … چندین قطعه، همراه خود داشته باشید تا بتوانید در صورت خرابی هر یک از آن ها، براحتی جایگزین کنید.

  • ساعاتی قبل از سخنرانی، در سالن حضور داشته باشید

سعی کنید، ساعاتی قبل از سخنرانی در سالن حضور داشته باشید و با شرکت کنندگانی که زودتر وارد سالن می شوند، کمی صحبت کنید. این خوش و بش و صحبت های کوتاه، نه تنها باعث می شود، استرس شما در زمان سخنرانی کاهش یابد، بلکه این احساس را به مخاطب می دهید که با او راحت هستید، شما هم مانند او هستید و در نتیجه مردمی تر جلوه می کنید.

زمانی که مخاطب، به صورت چهره به چهره با شما سخنران صحبت می کند، احساس نزدیکی و صمیمیت بیشتری می کند و در نهایت باعث می شود با ذوق و شوق بیشتری به صحبت های سخنران گوش دهد و به درک او از محتوای سخنرانی کمک می کند.

این کار به صورت “برد- برد” عمل می کند. سخنران و مخاطب هر دو در این کار حرفه ای سود خود را می برند.

  • بهترین و مناسب ترین لباس خود را ببپوشید.

قاعدتا بیشترین توجه در زمان سخنرانی به سمت سخنران می باشد. حال اگر سخنران با لباسی نامتعارف و نامناسب در جمع سخنرانی حاضر شود، اثر هاله ای خوبی از خود به جای نمی گذارد.

اگر می خواهید در در ذهن مخاطب خوش جلوه کنید، به لباس خود بیشتر اهمیت دهید.

اگر در یک سازمان سخنرانی می کنید، از قبل نوع پوشش و فرهنگ آن سازمان را پرس و جو کنید و با آگاهی لباس مورد نظرتان را انتخاب کنید.

اگر به این ۹ مورد، قبل از سخنرانی توجه کنید، بخشی از موفقیت در سخنرانی خود را تضمین کرده اید.

من سمیه اسدبیگی هستم. کارشناس مهندسی کامپیوتر و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران، مدرس فن بیان، سخنرانی و بهبود فردی در این وب سایت آموزشی قصد دارم آموزش هایی را در اختیار افراد قرار دهم که بتوانند مهارت های کلامی، غیر کلامی و ارتباطی خود را ارتقا دهند.

جادوی کلام
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *