مدیریت ترس و استرس در سخنرانی

مدیریت ترس و استرس در سخنرانی

مدیریت ترس و استرس در سخنرانی

یکی از مسایلی که تمام انسان ها درگیر آن هستند و تا بحال نیز به صورت کامل از بین نرفته است، ترس و استرسی است که افراد وقتی در مقابل جمع قرار می گیرند و قرار هست صحبت کنند برایشان پیش می آید.

تا به امروز بعد از مرگ بزرگترین ترسی که شناخته شده است، ترس از سخنرانی و صحبت در جمع می باشد.

معمولا افرادی که از صحبت و سخنرانی در جمع می ترسند، همیشه گله و شکایت ارند که نمی توانند آن را کنترل کنند. اما می خواهم به شما بگویم که این ترس فقط، فقط و فقط با اقدام مدیریت و کنترل می شود.

اگر از صحبت و سخنرانی در جمع ترس و واهمه دارید، فقط باید آن را انجام بدهید. یعنی از همین لحظه شروع کنید به اینکه در مقابل جمع صحبت کنید. بعد از مدتی می بینید که چقدر این کار برایتان راحت تر شده است. به این دلیل که مسیر عصبی صحبت کردن در جمع در ذهن شما شکل گرفته و این کار برایتان هموارتر می شود.

این مقاله را هم بخوانید.

 

و اما یک نکته مهم اینکه 

چرا ما می ترسیم؟

پاسخ این است که ذهن انسان همواره از ناشناخته ها می ترسد. همیشه از تغییر و قرار گرفتن در یک موقعیت جدید می ترسد و سعی می کند ما را در حالت موجود نگه دارد.

اگر از سخنرانی و صحبت در جمع می ترسید، به این دلیل است که تا بحال اقدام نکرده اید و اگر اقدام کرده اید، به دلیل اینکه به صورت اصولی آن کار را انجام نداده اید و در نتیجه منجر به این شده است که حس و حال خوبی نسبت به صحبت کردن در جمع و سخنرانی نداشته باشید. بنا براین اگر این ذهنیت را از ذهنمان برداریم که من نمی توانم و به جای آن بگوییم می توانم، ۵۰ درصد ماجرا حل شده است.

آیا ترس و استرس در سخنرانی حل می شود؟

قطعا بله. برایتان بگویم که مهارت فن بیان و سخنرانی نیز مانند هر مهارت دیگری قابل ارتقا و یادگیری است.

از آن جایی که مهارت های ما به مسیر عصبی و عملکرد مغز ما بر می گردد و لازمه یادگیری هر مهارتی تمرین، تمرین و تمرین هست، در نتیجه اگر تا بحال فکر می کرید که نمی توانید این ترس و استرس را از خود دور کنید، مطمئن باشید با تمرین و اقدام کردن می توانید مسیر عصبی صحبت و سخنرانی در جمع را در ذهن خود ایجاد کنید.

 

مزایای یادگیری مهارت فن بیان وسخنرانی

تحقیقات نشان داده است، افرادی که از مهارت فن بیان و سخنرانی برخوردار هستند و می توانند به راحتی در هر جمعی (تخصصی/ عمومی) صحبت کنند، از سلامت جسمی و روحی بیشتری برخوردار هستند. به این دلیل که تنها وسیله غالب ارتباطی ما انسان ها  از طریق رفتارهای کلامی و غیر کلامی ما شکل می گیرد. در نتیجه افرادی که از این مهارت ضروری برخوردار هستندف روابط بهتری می توانند تشکیل دهند. می توانند بهتر از دیگران تعارضات خو را حل کنند و با کمترین تنش از پس آن بربیانند.

افرادی که این مهارت را یاد می گیرند، جایگاه های اجتماعی و شغلی بالاتری کسب می کنند و درنتیجه رضایت شغلی و زندگی بیشتری خواهند داشت.

دوست دارید برای همیشه از دست این ترس رها بشوید؟

اگر دوست دارید حالتون بهتر بشود و روابط سالمتر و موثر تری رو تشکیل بدید یا روابطتتان را گسترده تر کنید، اگر می خواهید در شغل خود بهترین باشید و تخصص هایتان را به بهترین شکل ارائه دهید، اگر محصولی دارید که می خواهید آن را ارائه کنید اما ترس و استرس در صحبت کردن همچنان در وجوتان موج میزند،پیشنهاد ویژه ما به شما این است که خواندن این کتاب “مدیریت ترس و استرس در سخنرانی و صحبت در جمع” را از دست ندهید.

با خواندن این کتاب راه های زیادی برای مدیریت ترس و استرس در سخنرانی و صحبت در جمع را می آموزید.

من سمیه اسدبیگی هستم. کارشناس مهندسی کامپیوتر و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران، مدرس فن بیان، سخنرانی و بهبود فردی در این وب سایت آموزشی قصد دارم آموزش هایی را در اختیار افراد قرار دهم که بتوانند مهارت های کلامی، غیر کلامی و ارتباطی خود را ارتقا دهند.

جادوی کلام
مطالب دانلودی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *